BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Хотелиери настояват за безплатни чадъри и без заведения по плажовете

Заради високите концесионни такси плажната услуга е по-скъпа от нощувка

Принципът на концесиониране на морските плажове трябва да се промени коренно. Чадърите и шезлонгите трябва да се безплатни срещу премахване на концесионните такси, а за концесионери с предимство да се определят най-заинтересованите по веригата, които предлагат туристическия продукт – хотелиерите.

Това предлагат от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Те вече са представили визията си за стопанисването на плажовете и спасяването на предстоящия летен сезон пред представители на политическите сили, кандидатстващи за място в 45-то Народно събрание.

Основен проблем е високото концесионно възнаграждение, водещо до високи цени на плажните услуги – често надвишаващи цените за нощувка в хотелите на втора и трета линия, посочват от БХРА.

Те припомнят, че приходите на държавата от плажните концесии са около 8 млн. лева годишно на фона на преките и косвени постъпления от туризма от порядъка на 4-5 млрд. евро. „Заради тази пренебрежимо малка сума в сравнение с приходите от туризъм (около 0,1%) се създават изключително много неприятности и недоволства от гостите на курортите, като по този начин се разваля впечатлението от пребиваването им в България“, се казва в позиция на асоциацията.

Според бранша държавата спокойно може да се откаже от тези 8 млн. лв., а чадърите и шезлонгите навсякъде да станат безплатни. Намалените приходи ще се компенсират по друг начин, така че да се даде тласък не само на туризма, но и на всички свързани сектори на икономиката. В същото време концесионерът може да се издържа и печели от продажбите на допълнителни услуги на плажа.

От БХРА са убедени, че концесионер на плаж трябва да бъде заинтересовано лице. „Не е нормално и не сме съгласни собствениците на инфраструктурата да ползват предимство за получаване на концесии. За нас най-заинтересован от всички по веригата, които предлагат туристическия продукт, е хотелиерът. Това важи, както за плажове в курорти с един собственик на легловата база, така и зи плажове в курорти с много собственици на легловата база“, се казва в позицията на БХРА. И предлагат предимство при възлагане на концесия или отдаване под наем на плаж да имат лица, направили дълготрайни инвестиции в дадения курорт, като с предимство да се ползват по-крупните вложители.

В същото време хотелиерите смятат, че в националните курорти не трябва да има търговски обекти върху плажовете. Освен това трябва да се премахнат изцяло търговските обекти, разположени на границата между плажната ивица и крайбрежната алея, тъй като те закриват изгледа към морето.

„Търговски обекти може да бъдат обособени на 200 метра от пясъчната ивица. В тях трябва да се предлага само вода, безалкохолни напитки, кафе, сладолед и плажни коктейли, без маси и столове за сядане, а работното им време да съвпада с това на охраняемите плажове – от 8.00 до 18.00 ч.“, настояват от сдружението. Масажните кабинки също трябва да се премахнат, защото не отговорят на изискванията за качествено предлагане на услугата. В същото време трябва да се акцентира върху изграждането на безплатни спортни съоръжения на плажа.

Хотелиерите настояват свободната зона на плажовете в националните курорти да е максимум 25% от ивицата. Причината за предложението е, че легловата база в националните курорти е огромна и търсенето на чадъри и шезлонги от туристите е голямо. При сега действащия норматив от 50% свободна зона, гостите на хотелите трудно намирали свободни чадъри, поради което имало много оплаквания.

„В случай че няма желаещи да се грижат за плажа при новите условия за безплатни чадъри и шезлонги, това може да се извърши от общините и съответните сдружения на собствениците“, посочват от БХРА. Те припомнят, че в общините се акумулира туристически данък, чийто предшественик – курортната такса, е въведена единствено за предоставяне на безплатен плаж и неговото поддържане.

Правителството вече обяви, че от 1 май се отваря летния сезон с въвеждането на „зелени коридори“ за влизане на чуждестранни туристи у нас. За сега по-скоро и това лято морските курорти ще разчитат основно на български туристи. Надеждите на бранша са с напредването на ваксинацията да се отворят традиционните за българското Черноморие пазари и чартърните полети с тях.

 

Източник:segabg.com

Източник: blagoevgrad-news.com

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!