BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Системите на НАП са на ниво от 2008 г., установи проверка

5A7D6293-B746-4662-A22C-C2A3BB1FE9F9_w1023_r1_s

Някои от информационните системи в Националната агенция за приходите (НАП) са от 2008 г. Това стана ясно при изслушване на председателя на комисията Венцислав Караджов и екипа, водил проверката, пред временната анкетна комисия за изясняване на всички факти и обстоятелства около случая с източване на информация от електронната база данни на НАП, съобщи БТА.

Комисията за защита на личните данни (КЗЛД) е открила 20 нарушения при проверката в НАП заради теча на данни след хакерската атака отпреди месец. Един от изводите от проверката е, че НАП са приоритизирали обслужването на гражданите чрез електронни услуги за сметка на сигурността на личните им данни. Караджов посочи, че електронните услуги за гражданите са дебалансирали защитата на личните данни.

Проверяващите отбелязват, че са направени съответните ъпдейти, но поддръжката им изтича януари 2020 г. в световен мащаб, съощи БТА. Липсват още политики за обработване повторно на личните данни и за унищожаването на лични данни, използвани еднократно, например при изискана информация от НАП по определен случай. Проверката е показала още, че липсват вътрешни правила за обучение на служителите да работят с лични данни.

Миналата седмица КЗЛД глоби НАП с 5.1 млн. лв. за изтичането на данните на 4.1 милиона българи, а приходната агенция каза, че ще обжалва глобата.

Източник: blagoevgrad-news.com

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!