BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

На Архангелова задушница почитаме паметта на загиналите български воини

 

12345

На Архангелова задушница отдаваме признателност и почитаме паметта на българските военнослужещи, загинали във войните, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския дълг в мирно време.

Панихида по повод Архангелова (мъжка) задушница днес ще бъде отслужена от 11.00 ч. във Военния мавзолей – костница на Централните софийски гробища,съобщи пресцентърът на Министерството на отбраната.

На ритуала ще присъстват президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев,  министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, висши офицери от въоръжените сили, членове на военно-патриотични съюзи.

Панихида по повод Архангелова (мъжка) задушница ще бъде отслужена и в редица български градове. В ритуалите в памет на загиналите воини ще участват военнослужещи от Националната гвардейска част, Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и 68-а бригада „Специални сили“.

На 2 ноември ритуалът по повод Архангелова задушница в Пловдив ще започне в 11.00 ч. в Централния гробищен парк, в Плевен – в 11.00 ч. пред паметника на 4-ти пехотен полк, в Карлово – в 11.30 ч. пред паметника на загиналите във войните 1912 – 1918 г. в района на 61-а механизирана бригада, в Асеновград – в 12.00 часа пред паметника на загиналите в Балканската и Междусъюзническата войни в района на 4-ти артилерийски полк, в Бургас – в 11.30 ч. пред паметника на загиналите от 24-ти Черноморски пехотен полк пред военния клуб в града. На ритуала в град Варна, организиран съвместно от Варненска и Великопреславска Света митрополия, Община Варна и командването на Военноморските сили, ще участват Представителният духов оркестър и почетен караул от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров”. От 11.00 часа в района на Старите гробища в гр. Варна пред „Паметника на загиналите офицери, подофицери и войници във войните1912-1918 г.” ще бъде отслужена панихида и ще бъдат поднесени венци и цветя.

Военнослужещите от Бригадно командване – Благоевград участваха на 1 ноември в панихидата по повод Архангелова (мъжка) задушница пред Паметника – костница на 580- те войници и офицери, загинали при защитата на Горна Джумая.

Ритуалът в памет на загиналите български воини се провежда от 1924 година. Традицията е прекъсната през 1946 година. Възстановена е през 1992 година от Министерството на отбраната и Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите.

Снимка: Министерство на отбраната

Източник: blagoevgrad-news.com

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!