Каракачанов обърна поглед към Марешки и Симеонов за изборите
Оправдаха се очакванията, че разединените доскоро националисти отново ще се съберат заради предстоящите предсрочни парламентарни избори. След като в края на април НФСБ на Валери Симеонов протегна ръка към останалите крайнодесни формации, в четвъртък лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов показа, че е готов да я поеме.
На специален брифинг по темата Каракачанов напомни, че обединените националисти получиха около 600 000 гласа на президентските избори през 2016 г. и около 320 000 на парламентарния вот следващата година. Разединението преди вота през 2021 г., когато ВМРО и „Атака“ на Волен Сидеров се състезаваха самостоятелно, а НФСБ се коалира с „Воля“ на Веселин Марешки, Каракачанов обясни с дрязгите между водачите на отделните формации. Затова той предложи следното решение на Симеонов, Марешки и Сидеров – да не участват в бъдещите кандидат-депутатски листи.
„Спирачката за обединението на патриотите сме ние, лидерите … (да отстъпим) встрани на тези избори, за да покажем, че целта не ни е да бъдем вождове, да влизаме в парламента и да ставаме министри, а да служим на отечеството … Формулата, която предложих, би решила този конфликт кой пръв започна и кой е по-виновен“, изтъкна той.
На практика с обръщението си към тези партийни лидери той показа и кои очаква да бъдат потенциалните му коалиционни партньори. Конфликтите в миналото едва ли ще се окажат пречка пред евентуална нова голяма националистическа коалиция – споменатите партийни водачи са имали изключително тежки сблъсъци и преди в миналото, но лошите спомени в крайна сметка не възпрепятстваха повторното им обединение.
Към президентска република
Каракачанов изреди и въпросите, по които смята, че трябва да се обединят участниците в това евентуално „патриотично-консервативно обединение.“ Най-същественият е промяната в конституцията, в която според него трябва да се засилят правомощията на държавния глава. Каракачанов дори спомена президентската република като по-добра форма на държавно управление за България.
„Тази криза в момента показа, че когато партиите се ритат, няма институция, която да поеме отговорността и да насочва усилията на партиите в правилната посока, а не по посока на техните егоистични властови интереси … Историята в Европа го е показала – президентската република е много по-добър инструмент за управление, без да се нарушава партийната система“, заяви водачът на ВМРО.
Източник: Сега
Източник: blagoevgrad-news.com