BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Издадоха акт за спиране на ТЕЦ „Брикел“

148735032864021

Мярката е наложена заради установено използване на неразрешен вид гориво

Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Стара Загора издаде принудителна административна мярка за спиране на котли №1, 2, 3, 4, 5 и 6 на горивната инсталация за производство на топлинна енергия на ТЕЦ „Брикел“ в гр. Гълъбово. Информацията беше разпространена от Министерството на околната среда и водите.

Едно от основанията за налагане на мярката е установено при проверка на дружеството на 03.09.2019 г. – наличие на биомаса на транспортната лента, която подава гориво към работещ котел, както и съхранение на големи количества балирана слама с осигурен достъп до централата.

Наложената принудителна административна мярка на ТЕЦ „Брикел“ е с оглед невъзможността на оператора да гарантира спазването на екологичното законодателство чрез осигуряване на необходимите условия за съответствие на експлоатацията на инсталацията с действащото Комплексно разрешително. Мярката влиза в сила от днес, 09.09.2019 г., и срокът на нейното действие е до преустановяване на извършване на нарушението, се казва още в текста.

Във връзка с разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров Министерство на околната среда и водите (МОСВ) предприе незабавни действия за извършване на проверки на място в „Топлофикация – Перник“ АД, ТЕЦ „Бобов дол“ ЕАД, „Топлофикация – Сливен“ ЕАД и ТЕЦ „Брикел“ ЕАД.

Припомняме, че преди две години мъж загина след авария в ТЕЦ-а. По първоначална информация бе казано, че върху хората се е изсипала каша от сероочистващата инсталация. Загиналият мъж е бил затрупан и починал от задушаване. Останалите четирима пострадали при инцидента се разминаха с леки наранявания.

След извършена приватизация ​през 2004 г. „Брикел“ става 100% собственост на софийската фирма “Калиста 2004” ЕООД. Дружеството е създадено чрез вливане на “Брикетна фабрика” ЕАД в ТЕЦ ”Марица изток-1” ЕАД. Преди няколко години „Калиста – 2004” прехвърли акциите си в теца на офшорка.

Слухове свързваха името на компанията с енергийния бос Христо Ковачки.

 

Източник: blagoevgrad-news.com

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!