BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Депутатите отложиха свободните цени на тока

Като вариант да запазим държавните въглищни мощности и да спасим битовите потребители от покачването на цените на тока – в този дух преминаха обсъжданията на законопроектите за промяна на Закона за енергетиката, с който се отменя либерализацията на пазара на домакинствата.
Всички срещу либерализацията

Те бяха общо три – на БСП, която предложи отлагане с две години (до 2028 г.), на „Има такъв народ“ с пет години и на „Възраждане“ с десет години. Според настоящия Закон за енергетиката, приет миналата година, „освобождаването“ на цените на тока за домакинствата трябваше да се случи от 1 януари 2026 г. В крайна сметка депутатите приеха на първо четене предложенията на БСП и ИТН, като „за“ тях гласуваха почти всички присъстващи от парламентарно представените партии – ГЕРБ, БСП, ИТН, ДПС-ДПС, ДПС-НН и „Възраждане“, от ПП-ДБ останаха „въздържал се“, а МЕЧ не гласуваха. „Величие“ пък подкрепиха само законопроекта на „Има такъв народ“.

Гласна договорка между депутатите обаче е, че нито един от тези срокове няма да бъде приет, а между първо и второ четене ще се предложи изцяло нова дата, каквото предложение даде и енергийният министър Жечо Станков при обсъжданията в Комисия по енергетика.

Според депутата от ИТН и председател на енергийна комисия Павела Митова новата дата не трябва да отговаря на нито една от посочените в законопроектите, за да се даде сигнал, че НС е обединено в решението си. По думите ѝ логичната дата за либерализацията трябва да е обвързана с мандатността на едно управление – или четири години, или осем.

Както вече стана ясно големите промени в тези текстове предстоят между двете четения на законопроектите. Причината е, че либерализацията на пазара на ток ще се отложи, но само на дребно, на едро или за електроразпределителните дружества вероятно тя ще се въведе от 1 юли тази година. Как точно ще се случи това още не е ясно, тъй като ресорният министър продължава да води преговори с Европейската комисия по темата и в сряда трябва да представи пред работната група как вървят те, след което да се обсъдят законодателните промени и механизмите. Засега се знае само, че вече не Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще определя цените на тока, а Министерският съвет по нейни данни.
Да „спасим“ потребителите и въглищата

Мотивите на партиите, предложили законопроектите, са, че излизането на либерализиран пазар за домакинствата носи негативни последици както за крайните потребители, така и за въглищната ни енергия. Според Драгомир Стойнев от БСП реформата ще доведе до:

Тежки условия за работата на въглищните централи, изваждането им от структурите на електроенергийния микс за регулиран пазар за сметка на добавянето на нови мощности от възобновяеми източници, което ще породи повишен интерес към електроенергия извън пределите на страната“.

Той обясни, че няма условия за въглищните централи да работят като стратегически резерви, което ще доведе до затварянето на мощностите.

Тезата за защита на въглищните централи беше защитена и от Павела Митова от „Има такъв народ“.

Според Стойнев причините за нуждата от отлагането са неадекватни срокове, които не дават технологично време за изпълнение на реформата, опасността от рязък скок на цените и отсъствие на точен механизъм за компенсиране на домакинствата.

От опозицията единствен коментар дойде от депутата Радослав Рибарски, според когото „единствената готовност“ е, че в последния момент се правят законодателни промени и в последния момент се предприемат ключови реформи, касаещи българските потребители. Според него планът за справяне с енергийната бедност трябва да предхожда либерализацията на едро.

Той уточни, че либерализацията на едро трябва да е преходен период, който да бъде използван за запознаване на хората с възможностите на свободния пазар и трябва да се случи, когато има всички механизми за противодействие на високите цени, а не рискът да се носи от Национална електрическа компания.

Информационна кампания трябваше да има. Виждаме, че тази информационна кампания не беше проведена от Министерство на енергетика. Хората все още не знаят какво е либерализация“.

Източник: blagoevgrad-news.com

Вашият коментар

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!