BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Близо 19 млн. бюлетини ще се отпечатат за първия тур на местните избори

Образците на трите бюлетини, с които ще се гласува в София на 27 октомври бяха показани днес в ЦИК. Образците са идентични с тези за останалите общини в страната, но столицата е с най-голям брой регистрирани листи за общински съветници, кандидати за кметове на общината и кандидати за районни кметове. Близо 19 милиона бюлетини ще се отпечатат само за първия тур на изборите в цялата страна, предаде БНР.

Във всички бюлетини за общински съветници, кметове на общини, на райони и на кметства има квадратче “не подкрепям никого”.

Тази за общинските съветници има възможност за отбелязване на преференция, а конкретно бюлетината за София-град за общинските съветници ще е най-дългата и най-широката. Затова се очаква и допълнително указание за сгъване.

“Няма да е достатъчно прегъването само на две, до долния ъгъл, заради тайната на вота. Тъй като тя е по-широка, по начин, който да може да останат открити местата за печатите, и разбира се, номерът на бюлетината”, обясни говорителят Александър Андреев.

ЦИК на този етап няма да обяснява кога подадената бюлетина ще се смята за невалидна, обратното, ще обяснява как се гласува правилно.

“Как да бъде валидна, това е важното в едни избори, не да създаваме невалидни бюлетини, а да създаваме валидни гласове, които да бъдат правилно отчетени, но ако не бъде отразено със знак Х или V, изписани с химикал, пишещ със син цвят, разбира се, това е един от случаите на невалидност на бюлетината”, каза още Александър Андреев.

The post Близо 19 млн. бюлетини ще се отпечатат за първия тур на местните избори appeared first on Blagoevgrad.eu.

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!