Бизнесът предлага 3 варианта за заведенията, не е доволен от частичното отваряне
Плахият оптимизъм на властите обаче не се споделя от собствениците на заведения. Те предпочитат компенсация пред отваряне, предаде БНТ. Поетапното разхлабване е на база ваксинирани и преболедували българи.
Планът е първоначално да се отваря с ползване на 30% от капацитета, а следващата стъпка ще е 50%, докато не започнат всички да работят нормално.
Бизнесът обаче все още не е доволен, някои от сектора се чувстват дискриминирани, като например заведенията, които не разполагат с открити площи или голям брой маси, и моловете, които остават затворени.
Мерките се разхлабват, защото хоспитализираните намаляват, а здравната система засега е стабилна, обясни здравният министър проф. Костадин Ангелов.
Това, което наблюдавахме преди със закъснели линейки, с необслужени пациенти – не се случва, болниците се справят, подчерта министърът.
Премиерът Борисов също каза, че разхлабването на мерките е на базата на резултатите от ваксинирането. Според него днешните решения са оптималният вариант между прилагането на мерки и запазването на психическото здраве на хората.
И затова ние като ластик отваряме затваряме на по 10-15 дена, като хората се уморят, пак отваряме и съм убеден вече с тия 700 000, ще минем скоро и милион, каза Борисов.
Това число вече е достигнато, ако към броя на ваксинираните се добави и броят на преболедувалите, добави здравният инспектор доц. Ангел Кунчев.
Около милион, милион и половина български граждани са имунни – те са защитени.
От Сдружението на заведенията обаче не са съгласни да работят само тези, които имат летни градини и маси на открито.
Предлагат 3 други варианта за започване на работа. Първият е отварянето на външните части да е пожелателно.
Вторият е всички ресторанти да отворят от 1 април, а на нощните заведения от 15-ти. Третият вариант е отварянето на външните части да се случи, но да е успоредно компенсиране на бизнеса.
Обектите, които са членове на нашето сдружение нямат такива градини, много имат, но те не са покрити.
И когато си направиш сметката, че ти работиш с много ограничения, първо на капацитета, на работното време, а сега и какво е времето, обясни Емил Коларов от Сдружение на заведенията в България.
Недоволни от новите мерки са и търговците от моловете.
Валя има няколко магазина в търговски центрове, смята че несигурността се отразява пагубно на бизнеса и предстоят масови фалити, ако не им се предостави възможност да работят.
Мен ме изумява как правителството взима тези решения и как преценява, че един бизнес е по-опасен от друг? Например, мен ми е интересно как големите вериги за хранителни стоки са по-малко опасни от един търговски център, каза Валя.
Прогнозите на правителството са, че излизаме от пандемията през май-юни.
The post Бизнесът предлага 3 варианта за заведенията, не е доволен от частичното отваряне appeared first on Blagoevgrad.eu.