Бизнесът и училището в Симитли с позиции против твърденията за репресии и исканията за отчуждаване на училищния двор
Представителите на бизнес общността в община Симитли, ръководството на СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – град Симитли, както и целият педагогически и непедагогически персонал, се обявиха категорично против исканията на Ангелина Попова за закупуване на част от училищния двор.
На провелия се днес спонтанен протест в защита на общинското ръководство и училището, те изразиха своята категорична подкрепа за дейността на местното ръководство, като същевременно подчертаха важността на запазването на обществените пространства, които играят ключова роля в развитието на общността.
Пред жителите на община Симитли и представителите на медиите, както и представители на бизнеса и училището, беше заявено, че няма да допуснат застрояването на училищния двор, който е от съществено значение за образованието и социализацията на децата.
Публикуваме позициите на бизнес общността и на СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Симитли без редакторска намеса:
ДЕКЛАРАЦИЯ ОТ БИЗНЕС ОБЩНОСТТА В ОБЩИНА СИМИТЛИ В ПОДКРЕПА НА ОБЩИНСКОТО РЪКОВОДСТВО ПРОТИВ ТВЪРДЕНИЯТА, ЧЕ СЕ ПРЕЧИ НА РАЗВИТИЕТО НА БИЗНЕСА В ОБЩИНАТА
Ние, представителите на бизнес общността в община Симитли, изразяваме своята безрезервна подкрепа за дейността на общинското ръководство.
Като активни участници в местната икономика, ние сме пряко запознати с усилията на местната власт да създаде благоприятна среда за развитие на бизнеса. Всички ние сме свидетели на редица успешни инициативи, които са в пряка полза на местния бизнес и създават благоприятна инвестиционна среда.
Общинското ръководство активно съдейства за подобряване на инфраструктурата, улесняване на административните процедури и привличане на инвестиции, което привлича все повече инвеститори и дава възможност за развитие на вече изградения бизнес в общината.
Красноречиво говори фактът, че на територията на община Симитли съществува промишлена зона и се изгражда високотехнологичен производствен парк, в които инвеститори от цяла Югозападна България имат желание да инвестират.
Категорично отхвърляме твърденията, че местната власт репресира бизнеса и пречи на неговото развитие. Напротив, наблюдаваме активно сътрудничество и подкрепа от страна на местната власт и вярваме, че успехите на бизнеса в община Симитли са резултат от съвместните ни усилия и конструктивния диалог с общинското ръководство.
ПИСМЕНО СТАНОВИЩЕ НА УЧИТЕЛИТЕ ОТ СРЕДНО УЧИЛИЩЕ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ” – ГРАД СИМИТЛИ
Ние, учителите от Средно училище „Св .Св. Кирил и Методий” – град Симитли, винаги сме градили образа си пред обществото не само като тесни специалисти в образователната сфера, но и с активната си позиция като граждани. За нас училището е нашият живот – не е просто сграда, не е просто нашето работно място, не е просто някакво петно в градоустройствения план –територия, която може да бъде раздробявана парче по парче.
Тук всеки един учител пише своята история. За повечето от нас това е родното училище, което ни е превърнало в личности, и ние сме се върнали тук, в него – с ентусиазъм и авторитет, за да покажем на всички какво ни е дало то.
Училището ни днес е с най-модерния облик в цялата област – всяка част от неговия интериор и екстериор има своя история, всичко е създадено, обновено, модернизирано, поддържано с конкретен замисъл и най-вече с мисъл за нашето бъдеще – децата.
Дори една малка реформа, свързана с отнемане на част от дворното пространство, каквато е училищната лавка (или днешният търговски обект), би била болезнена. Поколения наред са възприемали лавката като част от училището – най-близкото място, където на голямото междучасие ще се подкрепиш с топла закуска и свежа напитка.
Удовлетворяването на искането за закупуване на територията би довело до големи промени, които ще нарушат облика на фасадата на училището. Ще бъде отнета възможността родителите да посрещат и изпращат своите деца в обособеното за това пространство. Движението на училищните автобуси също ще бъде ограничено.
Самият акт на узаконяване на лавката като необщинска, а частна собственост ще доведе до големи промени и невъзможност училището да предявява своите изисквания към новия собственик, който вече може да разполага със собствеността си, както пожелае.
Становището ни е мотивирано и от факта, че допусне ли се решение в противовес със законовите разпоредби, както в конкретния случай, ще се нанесат непоправими щети на училището, което ще доведе до вълна от недоволство и от страна на родителите. Нашата роля в случая е да крепим връзката училище – родители – общество и активно да отстояваме своето становище.
Бизнес общността в община Симитли, педагогическият и непедагогическият персонал на СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ остават ангажирани с устойчивото развитие на Симитли, но категорично отхвърлят предложенията за застрояването на училищния двор.
„Ние вярваме, че запазването на тези обществени пространства е от съществено значение за бъдещето на децата и за социалния и културен напредък на общността“, категорични бяха те.
Източник: blagoevgrad-news.com